چگونه کمپین تبلیغاتی ویروسی خلق کنیم؟

برای موفقیت و گیرایی بازاریابی ویروسی ۶ معیار کلیدی وجود دارند:

 

_ ارزش اجتماعی : مردم هر چقدر چیزی را باارزش تر بدانند بیش تر آن را به اشتراک می گذارند.

_ گیرایی : محتوایی که مبتکرانه به نظر برسد شانس بیش تری برای انتشار دارد.

_ احساس : هر چقدر با موضوعی بیش تر درگیر شده باشیم آن را بیش تر بازنشر می کنیم.

_ مردم : وسعت پراکندگی مطلب افراد بیش تری را به انتشار آن تشویق می کند.

_ ارزش عملی : مردم اطلاعات مفیدی برای کمک به دیگران به اشتراک می گذارند .

_ داستان : حکایت های پندآموز نسل ها سینه به سینه منتقل شده اند.

 

 

روش ها و معیارها

به نظر آندریاس کاپلان و مایکل هن لین از اساتید بازاریابی، برای موفقیت کمپین تبلیغات ویروسی، باید سه معیار اصلی محتوای مناسب ، فرد مناسب ، محیط مناسب باید برآورده شوند.

پیام رسان ها : سه نوع به خصوص از کانال های ارتباطی برای اطمینان از تبدیل یک پیام عادی به نوع ویروسی مورد نیاز است: کارشناس بازار، مراکز اجتماعی و فروشندگان. کارشناسان بازار افرادی هستند که به طور مداوم نبض ترند های اجتماعی را چک می کنند. آن ها معمولا در میان اولین کسانی هستند که خواست اجتماعی رویدادها را درک کرده و فورا تبلیغ متناسب را در شبکه اجتماعی منتشرمی کنند.

رابطان اجتماعی افرادی با تعداد بسیار زیاد ارتباطات اجتماعی هستند. آن ها اغلب صدها نفر از افراد مختلف را می شناسند و توانایی خدمت به عنوان ارتباط دهنده بین نگرش های مختلف را دارند. فروشنده ها نیز دریافت پیام از کارشناسان بازار با بزرگنمایی و تقویت آن مشتریان را ترغیب به پذیرش آن کنند.

پیغام : تنها پیام هایی که به یاد ماندنی و به اندازه کافی جالب باشند به دیگران منتقل می شوند و پتانسیل ایجاد یک پدیده بازاریابی ویروسی را دارند. ساخت یک پیام به یاد ماندنی یا جالب توجه اغلب موضوع پیچیده ای نیست، بلکه هنر اصلی درگیر کردن ضمیر ناخودآگاه مخاطب با مفهوم پنهان پیام و ارتباط با ایده ی اصلی است.

محیط : اکوسیستم نقش بسزایی در موفقیت بازاریابی ویروسی ایفا می کند. تغییرات کوچک محیط منجر به انحراف های بزرگی در نتیجه می شوند. افراد نسبت به اکوسیستم بسیار حساس تر هستند به همین دلیل زمان بندی و محتوای کمپین باید متاثر از رویدادهای فعلی باشد.

 

معیارها

برای روشن شدن و سازماندهی اطلاعات مربوط به قیاس سنجی تبلیغات ویروسی ، امکان سنجی معیار های کلیدی باید در رابطه با اهداف تنظیم شده برای کمپین ویروسی در نظر گرفته شود. در این حالت، برخی از نتایج شناختی کلیدی فعالیت های بازاریابی ویروسی می تواند شامل معیارهایی مانند تعداد بازدید، تعداد کلیک های موفق و تعداد اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی باشد که نشان می دهد مخاطبان اطلاعات دریافتی از طریق پیام بازاریابی را پردازش می کنند.

معیارهایی چون تعداد نظرات برای یک محصول یا تعداد اعضای یک صفحه وب سایت نیز تعداد افرادی را که اطلاعات ارایه شده توسط بازاریابان را تایید کرده اند را تعیین می کنند.

نگرش مخاطب نسبت به برند را می توان از طریق بررسی اطلاعاتی چون تعداد لایک و اشتراک در شبکه های اجتماعی مورد بررسی قرار داد. بررسی تعداد نظرات با محصول و کیفیت ارزیابی ها توسط کاربران نیز معیار مناسبی است. بررسی اقدامات رفتاری بسیار مهم است، زیرا هدف نهایی بازاریاب ها از فعالیت های ویروسی تغییر در الگوی مصرف کنندگان و مجاب کردن آن ها به خرید است.

شاخص های متعددی وجود دارند که می توان آن ها را در این زمینه به عنوان تابعی از اهداف بازاریابان به کار برد. برخی از آن ها اغلب آمار رسانه های آنلاین و اجتماعی مانند تعداد و کیفیت اشتراک گذاری ها، دیدگاه ها، بررسی محصول و نظرات را در بر می گیرند. تعامل مشتریان با برند را می توان از طریق فاکتور تعداد دنبال کنندگان، دوستان، کاربران ثبت نام شده، و زمان صرف شده در وب سایت اندازه گیری کرد.

شاخص هایی که پس از تایید محتوای بازاریابی، شامل تعدادی از درخواست ها برای اطلاعات، نمونه ها و یا بررسی نمونه هستند، بر اقدامات مصرف کنندگان تمرکز دارند. با این وجود، واکنش به پیغام های واقعی در عمل، از جمله نرخ تبدیل بسیار مهم است.

انتظار می رود گرایش مصرف کنندگان به سمت مشارکت در اهداف برند و افزایش فروش، در حجم و مقدار شود. با این حال مدیران باید عوامل دیگری را در نظر بگیرند که به طور بالقوه می توانند بر فروش علاوه بر فعالیت های بازاریابی ویروسی تاثیر بگذارند. بازاریابی ویروسی علاوه بر اثرات مثبت بر فروش، انتظار کاهش قابل توجهی در هزینه های بازاریابی نیز به همراه دارد.

 

روش ها

عمده ترین روش های بازاریابی ویروسی عبارت است از:

_ مشارکت مشتری و خدمات نظرسنجی
_ مشارکت های سازمانی خاص
_ موتورهای جستجوی و بلاگ ها
_ ادغام با فناوری های تلفن همراه
_ اشکال مختلف چاپی و بازاریابی مستقیم
_ خدمات هدفگیری بازار
_ بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
_ بهینه سازی رسانه های اجتماعی (SMO)
_ رادیو و تلویزیون
_ بازاریابی مشارکتی

هدف گیری کاربران در کمپین های ویروسی نیز براساس سه اصل مهم است:

_ گردهمایی پروفایل های شبکه های اجتماعی
_ آنالیز تقریبی بازار
_ آنالیز چگالی کلمه کلیدی
با استفاده از این سه معیار مهم در یک مدل تبلیغاتی، یک شرکت مدیریت تبلیغات می تواند به مشتریان هدف خود با یک راهکار مقرون به صرفه نزدیک شود.

 

در مقاله بعدی آشنا خواهید شد که بازاریابی ویروسی در بستر اینترنت به چه ترتیبی خواهد بود.

1 نظر
  • ::..panysar..::
    مهر ۳۰, ۱۳۹۷ در ۹:۱۱ ق٫ظ/ پاسخ

    گروه تبلیغاتی اینترنتی پانیسار با بیش از ۱۵ سال سابقه در داخل و خارج از ایران و با دارا بودن گروه های مختلف مهندسی و کادری مجرب در کلیه زمینه های مختلف طراحی سایت/ طراحی گرافیک/ برنامه نویسی/ اپلیکیشن موبایل/ بازاریابی اینترنتی/ سئو و … ، فعالیت حرفه ای خود را در عرصه های مختلف با هدف توسعه این علم در کشور و در راستای رضایتمندی مشتریان عزیز به جامعه ارائه میکند.

پیام خود را وارد نمایید.

*
*