هشتگ ( Hashtag ) و مزایای آن

هشتگ ( Hashtag ) اولین بار به منظور نام گذاری گروه‎ها‎ و موضوعات در چت IRC مورد استفاده قرار گرفت؛ به این صورت که با اضافه کردن کاراکتر «#» قبل از حروف یا کلمه‌ای خاص، امکان جست و جوی سریع آن برای کاربران فراهم کردند. پیدایش توییتر به وسیله هشتگ (Hashtag) صورت پذیرفت.
اولین باری که هشتگ (Hashtag) استفاده شد، در سال ۲۰۰۷ توسط گروهی با نام کریس مسینا بود که در توییتر اقدام به استفاده از هشتگ نمودند . اوایل پیدایش، استفاده از هشتگ برای کاربران عمومی به نوعی ترفند برای بهبود رتبه در نتایج جست و جو اعلام شد و هیچ استفاده دیگری برای آن در نظر گرفته نشده بود. این در حالی است که عده‌ای دیگر از کاربران، کاربرد صحیح از هشتگ را آموخته بودند و برای کارهایی غیر از جست و جوی مطالب استفاده می‌کردند. برای نمونه #sandiegofire که در اخبارها استفاده شد.

 

استفاده از هشتگ (Hashtag) در توییتر

توییتر در سال ۲۰۰۹ به این نتیجه رسید که کاربران با استفاده از یک روش جدید، شیوه‌ای را متداول نموده‌اند که بین همه کاربران با استقبال زیادی مواجه شده است. بنابراین هشتگ‎ها‎ به لینک تبدیل شدند که به صفحه‌ای مجزا و شامل تمام موضوعات مرتبط با آن، منتهی می‏‌شد. دو سال بعد، توییتر قسمتی را با نام Trending Topics ایجاد کرد که برای کاربران این قابلیت را ایجاد می‏‌کرد تا آنان موضوعاتی را که بین همه مرسوم است را مشاهده کنند و سپس موضوعات محبوب در بین کاربران، به ابتدای لیست منتقل می‌‏شدند.اما این امر موجب شد تا کم کم موضوعات نامناسب و بی محتوا به ابتدای لیست صعود کنند که برای کاربران چندان خوشایند نبود. با این وجود نمی‌توان گفت هشتگ‎ها‎ تاثیرات مثبت نداشته‌اند چرا که موجب دسته بندی و فیلتر مطالب، با توجه به موضوع و محل می‌‏شدند.

 

نحوه استفاده از هشتگ (Hashtag)

هدف اصلی در استفاده از هشتگ، جست و جو در موضوعی خاص است. در بعضی از نرم افزارهای مرتبط با توییتر، می‏توان هشتگ (Hashtag) را خاموش کرد. برای مثال اگر کاربر تمایلی برای دنبال نمودن مطالب مرتبط با #sport را ندارد، می‏‌تواند آن‌ها را از نتایج خود و لیست خارج نماید. این شرایط موجب سلیقه‌ای شدن استفاده از هشتگ‎ها‎ می‏‌شود. زیرا هر کس بر حسب علاقه و سلیقه خود اقدام به حذف هشتگ (Hashtag) می‏‌کند.
در تمام محتوای توییت می‏‌توان از هشتگ استفاده کرد اما نباید از ارتباط هشتگ با موضوع متن غافل شد و در استفاده از آن تعادل را حفظ نمود. بهتر است بیشتر از ۲ عدد هشتگ در یک توییت استفاده نکنید و عبارات عمومی و مناسب را پیدا کرده تا در اختیار سایر کاربران قرار بگیرد. توجه داشته باشید که عبارات یا کلمات خاص و طولانی ممکن است باعث ناکارآمدی استفاده از هشتگ شود.

 

شبکه‎ها‎یی که از هشتگ (Hashtag) استفاده می‏‌کنند.

در حال حاضر شبکه‎ها‎ی اجتماعی بیشترین استفاده را از هشتگ دارند. برای مثال فیسبوک، گوگل پلاس، اینستاگرام از هشتگ استفاده زیادی داشته‌اند و به تازگی شاهد استفاده وسیع تلگرام هستیم که در آینده مشتریان بیشتری را نیز به خود جذب می‌کند. در گذشته زمانی که کاربران در توییتر از هشتگ استفاده می‎کردند، نمی‎توانستند آن را در فیسبوک نیز استفاده کنند زیرا فیسبوک از آن پشتیبانی نمی‌کرد.

هشتگ ( Hashtag )
کاربردهای هشتگ (Hashtag)

اطلاع رسانی گروهی با استفاده از هشتگ

برای هماهنگی‎ها‎یی که در شبکه‎ها‎ی اجتماعی صورت می‎گیرد، می‎توان از هشتگ (Hashtag)استفاده کرد. برای مثال می‎توان در مطالب، یک کلمه یا نام گروه را هشتگ نویسی نمود. بدین طریق هر کدام از حامیان گروه با جست و جوی ساده می‎توانند مطالب مورد نظر خود را پیدا کنند.

ارتقا ارزش مطالب

با استفاده از هشتگ می‎توان میزان دسترسی به محتوای کمپین‌ها را افزایش داد. هم چنین مطالبی که در گذشته بارگذاری شده و دسترسی کاربران به آن سخت شده است، با استفاده از هشتگ (Hashtag) قابل دست رسی شده و در نتیجه اهمیت هشتگ بیش از پیش شده است.

 

تاثیرات مطلوب بر تجارت

برای نام شرکت یا برند تجاری می‎توان از هشتگ نویسی استفاده کرد تا نام شرکت بیشتر در معرض دید قرار بگیرد. با این کار می‎توان مطالب برند را در اختیار حامیان گروه و کمپین‎ها‎ی تجاری قرار داد.

مزایای هشتگ (Hashtag)

استفاده از این فرایند برای افزایش شهرت یک موضوع خاص
ایجاد فضایی برای میزبانی از گفت و گوهای اینترنتی
دریافت اطلاعات درباره یک موضوع خاص به صورت یک جا
سازماندهی توییت‎ها‎ و مطالب منتشر شده در شبکه‎ها‎ی اجتماعی
افزایش تعداد هواداران یا دوستان در شبکه‎ها‎ی اجتماعی
تبلیغات شرکت‎ها‎ی مختلف برای محصولاتشان در فضای مجازی

هشتگ ( Hashtag )

ابزارهای دسته بندی هشتگ (Hashtag)

برای دسته بندی هشتگ از چندین سایت استفاده می‎شود که در زیر به ۳ نمونه اشاره می‎کنیم که برای فهم و اطلاع دقیق از معنای هشتگ‎ها‎ می‎توان در این سایت اطلاعات دقیقی را بدست آورد.

سایت hashtags: در این سایت می‎توان هشتگ‎ها‎ی رایج و پر بیننده را پیدا کرد که مفهوم و معنای هر هشتگ در زیر آن توضیح داده شده است.

سایت wthashtag: به عنوان سایت مرجع هشتگ محسوب می‎شود که در آن کاربران منبع هشتگ را ویرایش می‏‌کنند.

هشتگ ( Hashtag ) و مزایای آن
میانگین 5 (100%) از 7 رای

0 نظر
پیام خود را وارد نمایید.